⛪Home⇐ Class V Money


Mind Maps
 
 
 


Class V - maths: Money
One Word Answer Questions:
Q) Which is widely accepted for the payment of goods?
A)    Show/hide Answer

Q) Cost of 1 chocolate is Rs 2, What is the cost for 5 chocolate?
A)    Show/hide Answer

Q) Cost of 5 pencils is Rs 30, What is the cost of 1 pencil?
A)    Show/hide Answer

Q) When selling price is more than the cost price, what we get?
A)    Show/hide Answer

Q) When the selling price is less than the cost price, what we get?
A)    Show/hide Answer

Q) Finding the price of one item of a kind is called finding the unit price, and the method is called the?
A)    Show/hide Answer

Q) The price at which an item is bought is called the?
A)    Show/hide Answer

Q) The price at which an item is sold is called the?
A)    Show/hide Answer

Q) A shopkeeper bought a dictionary for Rs 162.50 and sold it for Rs 195.00. What is his profit or loss?
A)    Show/hide Answer

Q) If C.P = S.P, then there will be?
A)    Show/hide Answer

Short Answer Questions:
Q) Edward bought 5 pens for Rs 60. How much money will he pay to buy 12 pens of the same kind?
A)   Show/hide Answer

Q) What is selling price and cost price?
A)   Show/hide Answer

Q) What is profit and loss?
A)   Show/hide Answer

Q) Riya bought 6 notebooks for Rs 100.00. How much will 15 notebooks cost?
A)   Show/hide Answer

Q) Write the formulas for Profit, Loss, Cost price and Selling price?
A)   Show/hide Answer

Q) Anu bought 3 note books for ?27. How much money will she pay to buy 7 books of the same kind?
A)   Show/hide Answer

Q) John bought a mobile phone for ? 2200 and sold it for 450 less. What was the selling price of the mobile phone?
A)   Show/hide Answer

Q) Bharti made a profit of ? 68 on selling her purse for ? 320.00. What was the cost price of the purse?
A)   Show/hide Answer

Long Answer Questions:
Q) A shop keeper bought a book for Rs 189.60 and sold it for Rs 239.00. What is his profit or loss?
A)   Show/hide Answer

Q) Mr Sastri bought a box of pencils for Rs 80 and sold it for Rs 39.50. Did he make a profit or loss, and how much?
A)   Show/hide Answer

Q) Anita made a profit of Rs 49.75 on selling a pair of gloves for Rs 254.00. What was the cost price of the pair of gloves?
A)   Show/hide Answer

Q) Teju bought a bag of sugar for Rs 1230 and sold it for Rs 56 less. What was the selling price of the bag of sugar?
A)   Show/hide Answer

Q) A man bought an old scooter for Rs 10,000 and sold it at a profit of Rs 350.00. What was the selling price?
A)   Show/hide Answer

Q) A person bought a hat for ?150.00 and sold it for ?175?
A)   Show/hide Answer

Q) Seema bought a bangle box for ?120 and sold it for ? 80. Did she make a profit or loss?
A)   Show/hide Answer

Q) What is selling price and cost price? Give an examples?
A)   Show/hide Answer

Q) What is profit and loss? Give an examples?
A)   Show/hide Answer

Q) A man bought an old bicycle for ? 1700 and sold it with a profit of ? 120. What was the selling price of the bicycle?
A)   Show/hide Answer



MONEY

Definition
"Anything which is widely accepted for the payment of goods is known as Money".

THE UNITARY METHOD

"Finding the price of one item of a kind is called finding the unit price, and the method is called the Unitary Method".

Example: Anu bought 3 note books for ₨27. How much money will she pay to buy 7 books of the same kind?
Solution:First, we need to find the price of 1 note book.
Cost of 3 note books = ₨27
Cost of 1 note book = ₨27 ÷ 3
= ₨9
Cost of 7 books = ₨9 × 7 =₨ 63
So, Anu needs to pay₨ 63 to buy 7 books.

Profit And Loss
  • The price at which an item is bought is called the cost price
  • The price at which an item is sold is called the selling price
  • When the selling price is more than the cost price, there is a Profit.

Profit = Selling price - Cost price.

  • When the cost price is more than the selling price, there is a Loss.

Loss = Cost price - Selling price.

    Examples:

    1. A person bought a hat for ₨150.00 and sold it for ₨175.
    What is his profit or loss?
    Solution: Cost Price = ₨150.00
    Selling price = ₨175.00
    Here, the selling price is more than the cost price.
    So, there is a profit.
    Profit = S.P - C.P
    = 175 - 150
    = ₨25.
    The person made a profit of ₨25.

    2. Seema bought a bangle box for ₨120 and sold it for ₨ 80. Did she make a profit or loss?
    Solution:Cost price =₨120
    Selling Price = ₨80.
    Here, cost price is more than the selling price.
    So, there is a loss.
    Loss = C.P. - S.P.
    = ₨120 - ₨80
    = ₨40.
    So, Seema had a loss of ₨ 40.

    CALCULATING COST PRICE AND SELLING PRICE

    We need to know the cost price and selling price to find the profit or loss.
    So, the formulae for profit and loss have three terms each:
    C.P., S.P., and Profit or Loss.
    We can find the third quantity if the two quantities are known.

    Calculating Cost Price

    Money

    Examples:

    1. Anuj sold a pair of t-shirts for ₨ 430.00. He suffered a loss of ₨ 13.50. What was the cost price of the t-shirts?
    Solution:Selling price = ₨430. 00
    Loss = ₨13.50
    Cost price = Selling price + Loss
    = 430 + 13.50
    = ₨443.50.

    2. Bharti made a profit of ₨68 on selling her purse for ₨ 320.00. What was the cost price of the purse?
    Solution:Selling Price = ₨ 320.00
    Profit = ₨68.
    Cost price = Selling Price - Profit
    = 320.00 - 68.00
    = ₨252
    So, the cost price of the purse was ₨ 252.

    Calculating Selling Price

    Money

    Examples:

    1. A man bought an old bicycle for ₨ 1700 and sold it with a profit of ₨ 120.
    What was the selling price of the bicycle?
    Solution: Cost Price =₨1700
    Profit = ₨ 120
    Selling Price = Cost Price + Profit
    = 1700 + 120
    = ₨1820.
    So, the Man sold the bicycle for₨ 1820.

    2. John bought a mobile phone for ₨ 2200 and sold it for 450 less. What was the selling price of the mobile phone?
    Solution:Cost Price = ₨2200
    Loss =₨450
    Selling Price = Cost Price - Loss
    = 2200 - 450
    =₨1750
    So, John sold the mobile phone for ₨1750.

- Facebook | - Twitter | - Google+ | - YouTube | - Mail
Meritpath...Way to Success!

Meritpath provides well organized smart e-learning study material with balanced passive and participatory teaching methodology. Meritpath is on-line e-learning education portal with dynamic interactive hands on sessions and worksheets.